Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

O Πλατανιάς νίκησε με 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου με πρωταγωνιστή τον Γιακουμάκη ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στα πλέι οφ, βάζοντας έναν σημαντικό «πονοκέφαλο» στους υπόλοιπους μνηστήρες των θέσεων.

Ο Πλατανιάς μπήκε για τα καλά στη μάχη για τη διεκδίκηση μιας θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ, αφού νίκησε με 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης και σκαρφάλωσε στη 5η θέση.

Ένα λεπτό μετά την αλλαγή του Κάργα με τον Γιορέντε (24’) οι Χανιώτες άνοιξαν το σκορ. Μετά από σουτ του Μενδρινού από τα όρια της μεγάλης περιοχής, ο Ντοναρούμα έδιωξε την μπάλα, με τον Γιακουμάκη να παίρνει το... ριμπάουντ και να σκοράρει.

Ο Πλατανιάς μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51’ ο Μενδρινός εκτέλεσε φάουλ και ο Γιακουμάκης με κεφαλιά έκανε το 2-0, ενώ ο Μουνάφο στο 63’ με ωραίο πλασέ ύστερα από συνεργασία Μανούσου-Γιακουμάκη έγραψε το 3-0.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Καρυπίδης, Μπανανά, Κάργας (23’ Γιορέντε), Βάντερσον, Στάθης, Μουνάφο, Μενδρινός (78’ Στανισάβλιεβιτς), Μανούσος, Γιακουμάκης, Σίγκνεβιτς (64’ Πριντέτα).

Αστέρας Τρίπολης (Απόστολος Χαραλαμπίδης):  Ντοναρούμα, Γιαννούλης, Κυριακόπουλος, Γκαϊντούτσικ (60’ Ιωαννίδης), Σελίν, Δημούτσος, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης (87' Μπαστιανός), Καλτσάς, Μάσα (46’ Φαρίνια), Μανιάς.