Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

Τριάρα της ΑΕΚ σε Λάρισα

Με σκόρερ τους Πέκχαρτ, Τσιγκρίνσκι και Αλμέιδα η Ένωση επικράτησε της ΑΕΛ και ανέβηκε ξανά στη 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, παρέα με τη Ξάνθη.

Μετά τη νίκη στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, η ΑΕΚ νίκησε και την Λάρισα με 3-0 και επέστρεψε στην πρώτη πεντάδα του Πρωταθλήματος με συγκάτοικο τη Ξάνθη. Ο Τόμας Πέκχαρτ, εκμεταλλευόμενος ακόμη μία ασίστ του Βάργκας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 24ο λεπτό. Η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε καθαρίσει απ’ το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όμως το σουτ του Χριστοδουλόπουλου (47’) βρήκε στο δοκάρι. Τελικά κι ενώ οι βυσσινί άρχισαν να ξεθαρρεύουν, οι παίκτες του Χιμένεθ «σφράγισαν» το τρίποντο με κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι, που επέστρεψε μετά από σχεδόν τρεις μήνες με γκολ (81’), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αλμέιδα (90+2') που επίσης πήρε χρόνο μετά από αρκετό διάστημα.

AEΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης (50’ Τσιγκρίνσκι), Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Γαλανόπουλος, Γιόχανσον, Βάργκας (62’ Αϊντάρεβιτς), Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος, Πέκχαρτ (70’ Αλμέιδα)

Λάρισα (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ (57’ Θεοδωρόπουλος), Ρέντζας, Φατιόν, Φάρκας, Αβραάμ, Μασαλέσα, Γκουλουζάντε (46 Κόντορ), Αγκάνοβιτς, Ναζλίδης, Βαρέλα, Ικάουνιεκς (74’ Ρέγες)